מכונאות רכב: המדריך היחיד שצריך לקרוא

תוכן עניינים:

אלירן
גבעתיים
קרא עוד
"היתה לי בעיה רצינית ברכב והייתי באמצע המדבר! שירותי בדרך שלכם הצילו אותי מלהישאר שעות ארוכות בדרכים ללא עזרה. תודה תודה תודה!"
יוסי
תל אביב
קרא עוד
"קיבלתי המלצה עליכם מחבר שכבר ייצא לו להשתמש בשירותי הגרירה שלכם. מרגע שיחת הטלפון ידעתי שאתם תעזרו לי לצאת מהמצב הלא נעים."
שלום
רמת גן
קרא עוד
"הייתה לי פנצ'ר ב-2 גלגלים והייתי תקוע באמצע הדרך. הגעתם תוך פחות מ-30 דקות ודאגתם אפילו להסביר למוסכניק על בעיות שראיתם בזמן הגרירה. זה שירות מעל המצופה!"
שי
חולון
קרא עוד
"תפוח ההגה שלי נהרס באמצע הנסיעה ומזלי שלא הייתי בכביש מהיר. תוך רבע שעה הרכב שלכם הגיע ופינה אותי מהכביש. מודה לכם!"
הקודם
הבא

צריכים שירותי דרך בכל שעה?

תוכן עניינים:

מה זה מכונאות רכב?

מכונאות רכב זהו תחום הכולל את כל הידע, המיומנויות והכלים הנדרשים על מנת לטפל ברכבים.

אם בעבר היו מפנים ילדים שהתקשו בלימודים לתחום של מכונאות רכב מתוך הנחה שהתחום יחסית פשוט לקליטה וכל מי שיש לו ידיים טובות יכול להסתדר, לפרק ולהרכיב מנוע, הרי שכיום כבר ברור לכולם שהתנאים השתנו. בגלל התחכום ההולך ומתרחב במכוניות החדשות, הן מבחינת החשמל והאלקטרוניקה, הן מבחינת מבנה המנועים, הן מבחינת מערכות הדלק, והן בשל הופעת המכוניות ההיברידיות ועוד ועוד, מכונאות רכב זה ממש, אבל ממש. לא מה שהיה פעם.

אם בעבר המיומנויות הנדרשות היו בסיסיות, והמכשירים הנדרשים לטיפול ברכבים היו פשוטים, הרי שכיום, בעידן המכוניות "החכמות", העוסקים במקצוע זקוקים לידע רחב הכולל הפעלה של ציוד מתוחכם ומערכות ממוחשבות לאיתור תקלות ברכב ולטיפול בהן.

כמו כל תחום שמכבד את עצמו, גם במכונאות רכב, ישנן דרגות ידע תיאורטי וטכני שיש ללמוד, להיבחן בהן ולהתנסות לפני הסמכה:

מכונאות סוג 1;

מכונאות סוג 2;

מכונאות סוג 3;

ואז יש תקופה של התמחויות בענפים שונים בתחום.

 

מה כולל בתוכו התחום של מכונאות רכב?

הרכבים של היום לא דומים לאלה של העבר וכבר ברור שהם נמצאים בתהליך של שינוי מתמשך. (טסלה כבר אמרנו?). זה כמובן מעיד על כך שהתחום של מכונאות רכב משתנה גם הוא.

ישנם כמובן נושאים שהכשרה בתחום כלל גם בעבר, כמו:

 • המכניקה של המנוע – כל מערכות המנוע, ראש מנוע עקרונות פעולת מנוע בנזין ודיזל, מנגנוני המנוע, סוגי מנועים, מערכת קירור ומערכת סיכה.
 • מערכת הדלק – מנוע בנזין כולל הזרקת בנזין, מערכת הדלק במנוע דיזל כולל מערכות ממוחשבות ברכב, הגורמים המשפיעים על עבודת המנוע, הרצת מנועים, עקומים אופייניים כולל דינמומטר ליעילות מנוע, בדיקות ראש מנוע וציוד לבדיקה, לטיפול ולתיקון מנועים. 
 • המרכב  – והמערכות הקשורות אליו כמו: מערכת בלמים ומצמדים, מסגרת המכונית, מתלה הרכב 
 • מערכות בלימה – (מגברי בלימה הידראוליתּ; + מערכת בלמים ממוחשבת ABS), תנועת הרכב וחישובי רכב.
 • מערכת ההסעה וההיגוי  – מערכת ההגה, מצמדים, תיבת הילוכים. 
 • מערכות חשמל הרכב
 • מערכת תמסורת
 • אלקטרוניקה ברכב

כיום התחום כולל גם ענף חדש שמתפתח ונקרא אוטוטרוניקה. ענף זה כולל את כל המערכות האוטומטיות המשולבות ברכב. מערכות שבאות לידי ביטוי בניהול המנוע, בבקרה ממוחשבת, בניהול ובקרת הרכב והמערכות בצורה ממוחשבת, באבזור בטיחותי ובמערכות המדיה.
ראו גם: מתי עושים טיפול תקופתי לרכב?

טיפול שנתי לרכב

מה צריך בשביל להתקבל ללימודי מכונאות רכב?

כמובן שזה תלוי במוסד אליו פונים, וגם איזה סוג הסמכה או התמחות רוצים ללמוד.

מהם שלושת הסוגים הבסיסיים של מכונאות רכב? 

 1. קורס מכונאות רכב סוג 1 – המועמדים נדרשים להיות בוגרי 10 שנות לימודים לפחות, וישנן מכללות שידרשו 12 שנות לימודים לפחות, ותעודת בגרות.
 2. קורס מכונאות רכב סוג 2 – תנאי הקבלה הבסיסי הוא מי שיש בידו תעודה למכונאי סוג 1, ושנתיים ניסיון מעשי לפחות בתחום.
 3. קורס מכונאות רכב סוג 3 – תנאי הקבלה ברוב המקומות יהיו בעלי תעודת הסמכה במכונאות רכב סוג ,1 עם 4 שנים נסיון, או בעלי הסמכה סוג 2, עם שנה ניסיון, או בוגרים בלי הסמכה אך עם ניסיון של 6 שנים במוסך מורשה.

מי שרוצה להשתלב באוטוטרוניקה נדרש להיות בוגר 11 שנות לימוד לפחות, עם וותק מקצועי מוכח של 3 שנים לפחות בעבודה במוסך מורשה בתחום מכונאות או חשמל רכב. במכללות רבות, בגלל הביקוש ההולך וגדל לתחום, יש גם ועדת קבלה הממיינת את המועמדים.

מגזין רכב

צריכים שירותי גרירה בכל שעה במרכז הארץ?

חכו על תעצרו כאן! קראו עוד מאמרים מקצועיים