כל מה שצריך לדעת על ראש מנוע ברכב + שאלות

תוכן עניינים:

אלירן
גבעתיים
קרא עוד
"היתה לי בעיה רצינית ברכב והייתי באמצע המדבר! שירותי בדרך שלכם הצילו אותי מלהישאר שעות ארוכות בדרכים ללא עזרה. תודה תודה תודה!"
יוסי
תל אביב
קרא עוד
"קיבלתי המלצה עליכם מחבר שכבר ייצא לו להשתמש בשירותי הגרירה שלכם. מרגע שיחת הטלפון ידעתי שאתם תעזרו לי לצאת מהמצב הלא נעים."
שלום
רמת גן
קרא עוד
"הייתה לי פנצ'ר ב-2 גלגלים והייתי תקוע באמצע הדרך. הגעתם תוך פחות מ-30 דקות ודאגתם אפילו להסביר למוסכניק על בעיות שראיתם בזמן הגרירה. זה שירות מעל המצופה!"
שי
חולון
קרא עוד
"תפוח ההגה שלי נהרס באמצע הנסיעה ומזלי שלא הייתי בכביש מהיר. תוך רבע שעה הרכב שלכם הגיע ופינה אותי מהכביש. מודה לכם!"
הקודם
הבא

צריכים שירותי דרך בכל שעה?

תוכן עניינים:

מה זה ראש מנוע ומה תפקידו?

המנוע זה הלב של הרכב וראש המנוע זה המכסה שמגן על חלקי "לב" המנוע כשהם בפעולה.

ראש מנוע הוא רכיב מרכזי וחשוב במיוחד משום שהוא מגן על הצילינדרים והשסתומים של המנוע, וגם מחזיק אותם במקומם בזמן פעולתם; פעולה שהיא תמיד אינטנסיבית עם ויברציות חזקות.

דמיינו לעצמכם קופסה מלאה חלקים שנמצאים בתנועה מתמדת, והיא צריכה לדאוג לכך שהם לא פורצים את המסגרת, ושהם מוחזקים בצורה שתאפשר להם עבודה מסודרת ושיטתית. כך שהכל יתקתק כמו שצריך.

ראש המנוע הוא החלק העליון – המכסה של המנוע – אך מתחתיו יש אטם ראש מנוע שאמור לאטום בין חלל השריפה של המנוע לבין מערכת הקירור והשימון; מתחתיו נמצא המנוע.

לאטם ראש המנוע יש בלאי טבעי בגלל החומר ממנו הוא עשוי. הוא זה ש"חוטף" את מירב העצמה של פעולת המנוע, ואחרי תקופה – בגלל עייפות החומר שלו – הוא מפסיק לאטום כמו שצריך. זה עלול לגרום להתחממות המנוע.

אך אם יש בעיה כלשהי במנוע שגורמת להתחממות שלו, כמו לדוגמה בעיה במערכת הקירור, זה עלול לגרום להתעוותות ראש המנוע או לפגיעה באטם ראש מנוע. במקרים כאלו יהיה צורך בהחלפת ראש מנוע או לפחות בהחלפת אטם ראש מנוע.

תיקון ראש מנוע

איך יודעים אם הלך ראש מנוע?

סימנים לפריצת ראש מנוע:

הסימן הראשון והעיקרי הוא התחממות המנוע. במקרה כזה בדרך כלל תידלק נורת אזהרה בלוח המחוונים. סימנים נוספים אפשריים שיכולים להצביע על פגיעה בראש מנוע הם הופעת עשן לבן סמיך, או טיפות מים שיוצאות מהאגזוז. כל זה מעיד על כך שיש בעיה בשריפת הדלק.

כאשר אטם ראש מנוע נפגע, גם שמן המנוע עלול לאבד את הצבע הטבעי שלו ולהפוך להיות יותר אפרפר.

אם מרגישים שהרכב לא מצליח להאיץ, לא סוחב בעליות, וגם צורך יותר שמן ממה שרגילים, מומלץ לבדוק אם צריך לעשות החלפת אטם ראש מנוע או, אם המצב כבר ממש קשה, לבדוק האם יש צורך לבצע טיפול ראש מנוע מלא. 

ראו גם: בדיקת רכב לפני קניה | החלפת גלגל | תיקון פאנצ'ר

כמה עולה להחליף ראש מנוע, וכמה עולה לתקן ראש מנוע?

במקרה שראש מנוע הלך, ולפני שרצים לבדוק כמה עולה ראש מנוע? מה זה אומר החלפת ראש מנוע מחיר השבתת הרכב, ועוד, כדאי לבדוק אם יש אפשרות לתקן או לשפץ אותו. 

מה זה תיקון ראש מנוע?

בגדול זה אומר שאם ניתן, מתקנים את החלקים שנפגעו, כלומר:

  • מתקנים או מחליפים את  אטם ראש המנוע;
  • מחליפים שסתומים וגומיות ועושים כיוון מחדש;
  • מחליפים שמן מנוע ונוזל קירור;
  • מיישרים ומרתכים חלקים בראש מנוע;
  • מטפלים בסדקים בראש מנוע (תלוי בחומרה).

מחיר של תיקון ראש מנוע משתנה כמובן ממוסך למוסך והוא אמור לנוע במסגרת של בין 2,500-5,000 ש"ח.

מחיר של החלפת ראש מנוע משתנה כמובן גם הוא בין מוסך למוסך והוא אמור לנוע במסגרת של בין 4,500-8,000 ש"ח.

ראו גם: מדריך טיפולים לרכב (לא יצליחו לעבוד עליכם יותר)

מתי מומלץ לשפץ ראש מנוע, מתי מומלץ להחליף ראש מנוע?

שיפוץ ראש מנוע הוא לא זול. נכון, זה יותר זול מאשר החלפת ראש מנוע שלם, אך אם הרכב עשה כבר הרבה קילומטראז' כדאי לבדוק אפשרות להחליף את ראש המנוע כי יש לשער שהבלאי הטבעי שלו – מלבד הפגיעה הספציפית  יגרור עלייה במחיר השיפוץ.

ובהתאם אותו קנה מידה, אם הנזק שנגרם לראש המנוע הוא חמור מדי, וזה אומר שהשיפוץ יהיה יקר –  מומלץ להשקיע בהחלפתו, כדי למנוע בעיות בהמשך. 

אם תפסתם את העניין בשלב מוקדם – שיפוץ עדיף.

אחד מהשיקולים הנוספים שכדאי אולי לקחת אותם בחשבון הוא כמה זמן אחרי הטיפול אתם מתכוונים להשאיר את הרכב ברשותכם. שיקול זה יעזור לעשות את החשבון במה להשקיע: בשיפוץ או בהחלפה.בכל מקרה על מנת להימנע מעלויות גבוהות של שיפוץ גדול או החלפה של ראש מנוע סימנים מחשידים דורשים בדיקה מהירה.

המרכז למכונאות רכב

צריכים שירותי גרירה בכל שעה במרכז הארץ?

חכו על תעצרו כאן! קראו עוד מאמרים מקצועיים